Pielęgniarka szkolna

Godziny pracy pielęgniarki szkolnej:

ul. Mickiewicza
poniedziałek 8.00-11.30
wtorek 7.30-15.30
środa 7.30-15.30
czwartek nieczynne
piątek 12.00-14.30

ul. Batorego
poniedziałek 12.00-15.00
wtorek nieczynne
środa 8.00-12.00
czwartek nieczynne
piątek nieczynne

Jakie przepisy regulują opiekę zdrowotną w szkołach?

Uczniowie objęci są świadczeniami profilaktycznej opieki zdrowotnej. Organizację oraz formy profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami określają przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz przepisy wydane na jej podstawie, w tym rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1248 ze zmianami). Obejmują one świadczenia pielęgniarki lub higienistki szkolnej udzielane w środowisku nauczania i wychowania.

Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia dzieci uczące się mają prawo do świadczeń profilaktycznej opieki zdrowotnej realizowanych przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną (załącznik nr 4 do rozporządzenia).

Świadczenia pielęgniarki/higienistki szkolnej obejmują:
1) wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych;
2) kierowanie postępowaniem poprzesiewowym oraz sprawowanie opieki nad uczniami z dodatnimi wynikami testów;
3) czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi;
4) sprawowanie opieki nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością, w tym realizacja świadczeń pielęgniarskich oraz wyłącznie na podstawie zlecenia lekarskiego i w porozumieniu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, zabiegów i procedur leczniczych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole;
5) udzielanie pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów i zatruć;
6) doradztwo dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnych w szkole;
7) edukacja w zakresie zdrowia jamy ustnej;
8) prowadzenie u uczniów szkół podstawowych (klasy I–VI) grupowej profilaktyki fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi;
9) udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej.

Stanowisko Instytutu Matki i Dziecka w sprawie kontroli czystości uczniów przez pielęgniarki i higienistki szkolne.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka zawartymi w publikacji "Standardy i metodyka pracy pielęgniarki i higienistki szkolnej" odstąpiono od procedury kontroli czystości uczniów.

Procedura ta była w kiedyś przeprowadzona dwukrotnie w ciągu roku szkolnego i obejmowała wszystkich uczniów szkoły, a sposób jej realizacji budził wiele kontrowersji i naruszał poczucie godności uczniów, gdyż możliwości naprawcze były znikome. Dlatego obecnie nie wolno lekarzowi, pielęgniarce, ani nauczycielowi przeprowadzić kontroli czystości uczniów.

Zgodnie z obowiązującymi standardami pielęgniarki i higienistki szkolne w ramach profilaktyki opieki pielęgniarskiej rozpoznaje problemy zdrowotne i społeczne uczniów oraz wynikające z nich potrzeby zdrowotne, w tym w zakresie higieny osobistej. Uczniów, u których stwierdza problemy wynikające z niewydolności opiekuńczej rodziny, obejmuje opieką czynną i podejmuje odpowiednie do zaistniałej sytuacji działania.

Należy pamiętać, że wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia, są informacjami objętymi tajemnicą medyczną i szczególną ochroną. Osoby trzecie, czyli dyrektorzy szkół i nauczyciele mogą żądać informacji tylko w tym zakresie, w jakim pozwala na to prawo. Należy pamiętać, iż nie wolno ograniczać dostępu do nauki z powodu stanu zdrowia ucznia.

Zakład Medycyny Szklonej Instytutu Matki i Dziecka stoi na stanowisku, iż:
- nie wolno publicznie (w obecności osób trzecich) sprawdzać czystości ucznia
- decyzję o sprawdzaniu czystości skóry i włosów u uczniów w warunkach indywidualnego badania, podejmuje pielęgniarka
- rodzic/opiekun prawny może nie wyrazić zgody na objęcie jego dziecka badaniem
- pielęgniarka może dokonywać przeglądu czystości skóry i włosów, za zgoda rodziców np. z powodu nawracającej wszawicy w danej klasie, a o wynikach przeglądu informuje ucznia i rodziców
- dyrekcja szkoły i nauczyciele nie maja prawa do informacji o stanie czystości danego ucznia
- pielęgniarka ma prawo podać nauczycielom informację o skali problemu na terenie szkoły
- pielęgniarka może odmówić dokonania przeglądu (np. w sytuacji konieczności wykonania innych pilnych zadań w danym czasie) powinna jednak wskazać najbliższym możliwy termin lub przeprowadzić instruktaż dla rodziców, jak i kiedy dokonywać u dzieci przeglądów czystości.

Informacja dotycząca profilaktyki i zwalczania wszawicy

Występowanie wszawicy wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szklonym nasila się w okresie wakacyjnym przede wszystkim wśród dzieci młodszych, które nie posiadają jeszcze umiejętności samodzielnego dbania o higienę osobistą. Przebywanie osób w skupiskach podczas wyjazdów, w tym także wspólne przebywanie, zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci przed wyjazdem na zorganizowane formy wypoczynku (kolonie, obozy, zielone szkoły, itp.) lub do internatu, sanatorium itp.:
- związywanie włosów lub krótki fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,
- posiadanie i używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,
- codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
- mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb (nie rzadziej niż raz w tygodniu),
- wyposażenie dzieci w środki higieniczne, takie jak szampon z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów,
- po powrocie do domu systematyczne sprawdzania czystości głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub pobytu w internacie, sanatorium itp..

W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) na włosach lub wszy we włosach (przy skórze) należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które są skuteczne likwidują pasożyty i ich jaja. W obecnej dobie występujące w sprzedaży środki zwalczające wszawicę są wysoko skuteczne. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

W przepadku podejrzenia zakażenia wszawicą podczas pobytu w przedszkolu czy szkole należy poinformować o powyższej sytuacji zawiadomić pielęgniarkę szkolną lub wychowawcę.

W przypadku podejrzenia o wystąpieniu wszawicy wśród dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgniarka szkolna może prowadzić kontrolę czystości wśród uczniów, których rodzice wyrazili zgodę na objęcie ich profilaktyką zdrowotną.

Proszę pamiętać jednak, że pielęgniarka ma mnóstwo innych zadań między innymi badania przesiewowe, fluoryzację i codzienne świadczenia ambulatoryjne, nie może więc wciąż zajmować się kontrolą czystości. Jest w szkole w ograniczonym czasie jedna na kilkuset uczniów, dlatego rodzice nie powinni zrzucać na nią odpowiedzialności za kontrole czystości. Obowiązek kontroli czystości spoczywa na rodzicach.

Wszawica jest chorobą, którą można skutecznie zwalczać!

Na co zwrócić uwagę, czyli objawy wszawicy:
- swędzenie i zaczerwienie skóry głowy – szczególnie na linii włosów,
- częste drapanie głowy, uczucie pieczenia,
- grudki na skórze głowy (strupki od ukąszeń),
- szarobiałe kuleczki (gnidy) o wielkości około 1 mm widoczne u nasady włosów, które nie dają się strząsnąć – najczęściej na karku, skroniach, za uszami,
- przeczosy, czyli ranki powstające na skutek drapania się.

Co robić, jeśli na głowie dziecka pojawiły się wszy i/lub gnidy:
- poinformować wychowawcę lub pielęgniarkę szkolną o wystąpieniu wszawicy,
- należy zastosować dziecku kurację dostępnymi w aptekach środkami przeciwko wszom,
- kurację należy także zastosować u pozostałych członków rodziny
- po 7–10 dniach należy powtórzyć kurację preparatem przeciwko wszom,
- wyprać bieliznę pościelową, ręczniki, czapki, szaliki, poduszki, nakrycia na łóżka w temperaturze 60 st. C (wszy i gnidy giną przy temperaturze 53,5 st.),
- wszystkie grzebienie, szczotki i przedmioty służące do pielęgnacji włosów (a także gumki, spinki, opaski) dokładnie myć w gorącej wodzie z detergentem,
- odzież, zabawki i inne przedmioty, których nie można wyprać, należy zamknąć co najmniej na 2 tygodnie w szczelnej torbie foliowej (po tym czasie wszy i gnidy zginą), następnie przedmioty te należy dokładnie wytrzepać,
- poinformować rodziców dzieci, z którym stykało się dziecko poza przedszkolem i szkołą, że doszło do zarażenia.

Nie należy: golić dziecku głowy, stosować preparatów dla zwierząt, krzyczeć na dziecko, wyśmiewać się z niego lub piętnować, szukać winnych, ukrywać choroby.

Jak postępować, aby chronić dziecko przed zarażeniem wszami:
- czesać i szczotkować dokładnie włosy dziecka,
- myć dziecku głowę co najmniej dwa, trzy razy w tygodniu,
- uczyć je, aby nie pożyczało przyborów higienicznych (grzebieni, szczotek),
- uczyć je korzystania tylko ze swoich ręczników (wyjazdy na basen),
- przypominać mu, aby nie korzystało z pożyczonych czapek, szalików i innych nakryć głowy (zabawy, przymierzanie),
- związywać lub spinać dziecku długie włosy,
- sprawdzać stan czystości głowy dziecka po pobycie na feriach, wycieczkach przedszkolnych, szkolnych itp., a także po podróżach pociągiem, samolotem, autobusem.

Nie obawiajmy się mówić o wszawicy. Jeśli nie będziemy jej ukrywać, znacznie łatwiej wyeliminujemy ją z naszego środowiska. Pamiętajmy, nie należy piętnować osób, które uległy zarażeniu. Wszawica może zdarzyć się każdemu! Nie wstydźmy się o niej mówić.



Polecamy

Teleexpress M jak Makusy Szkoła Promująca Zdrowie Szkoła Równych Szans Czytam z klasą

Programy

Kompetencje na szóstkę dobrze zaPROJEKTowana szkoła


Zespół Edukacyjny w Skwierzynie
ul. Mickiewicza 26
66-440 Skwierzyna
tel./fax 095 71-70-035


Copyright © Zespół Edukacyjny w Skwierzynie 2017-2024

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wykonanie: wkudlin

Odwiedziło nas 969103 gości.