Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów
Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Edukacji Narodowej podajemy informacje mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusów - w tym wirusa grypy i koronawirusa.

Podstawową zasadą walki z wirusami jest przede wszystkim odpowiednia higiena, zwłaszcza prawidłowe mycie rąk, a także stosowanie odpowiednich zasad ochronnych podczas kaszlu i kichania.

Dlatego poniżej prezentujemy kilka ważnych informacji - zasad postępowania, by skutecznie działać przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusów.

Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusy, jeśli znajdują się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusy. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Czym jest grypa?

Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych wywołaną przez liczne i różnorodne wirusy. Wirusy grypy należą do trzech różnych typów, z których A i B powodują klasyczne objawy grypy, natomiast typ C jest najmniej istotny z klinicznego punktu widzenia.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia grypą?

Źródłem zakażenia jest zainfekowana osoba, która kichając, kaszląc lub rozmawiając rozsiewa wirus, przekazując go innym.

Jakie są objawy grypy?

Grypa z reguły zaczyna się nagle i objawia się gorączką powyżej 38°C, bólem głowy, oczu, dreszczami, złym samopoczuciem i bólem mięśni, zmęczeniem i osłabieniem; następne objawy dotyczą układu oddechowego i są to zazwyczaj ból gardła, kaszel i katar. U zdrowych osobników grypa zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni, ale w niektórych przypadkach może być niebezpieczna.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.


Wstecz



Polecamy

Teleexpress M jak Makusy Szkoła Promująca Zdrowie Czytam z klasą

Programy

Kompetencje na szóstkę dobrze zaPROJEKTowana szkoła


Zespół Edukacyjny w Skwierzynie
ul. Mickiewicza 26
66-440 Skwierzyna
tel./fax 095 71-70-035


Copyright © Zespół Edukacyjny w Skwierzynie 2017-2024

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wykonanie: wkudlin

Odwiedziło nas 889069 gości.