Przedszkole
 Wydarzenia
 Ogłoszenia
 Patron przedszkola
 Hymn przedszkola
 Rada Rodziców
 Rozkład dnia
 Przyjaciele przedszkola
 Historia przedszkola
 Terminarz uroczystości
 Harmonogram imprez
 Dzieci i ich prawa
 Rekrutacja do przedszkola
 Karta zgłoszenia
 Wyniki rekrutacji 2016
 
Grupy
ul. Mickiewicza
----------------
----------------
----------------
----------------
----------------
----------------
----------------
----------------
ul. Waszkiewicza
----------------
----------------
----------------
----------------
----------------
Klub Dziecięcy
----------------
----------------
Archiwum
----------------
----------------
----------------
 
eTwinning
 
Programy
Bez próchnicy
----------------
Akademia Aquafresh
----------------
Akademia Zdrowego Przedszkolaka
----------------
Kubusiowi Przyjaciele Natury
 
Projekty
EFS

 Nauczyciel 45+
 Mali odkrywcy
 
Skrzynka zaufania - odpowiedzi
Mam problem. Czuję się jak plaster dla moich koleżanek. Ilekroć któraś się z którąś pokłóci, idą od razu do mnie. Jednak gdy się pogodzą, np. jedna z nich mnie zostawia i czuję się okropnie. Dlaczego są tacy ludzie? Co mam zrobić? Bardzo proszę o szybką odpowiedz, gdyż nie chcę się martwić na wakacje.

Sytuacja, którą opisujesz, jest bardzo trudna dla Ciebie. Twoje koleżanki najwyraźniej Cię wykorzystują. Odsuwają problem od siebie, przerzucając go na Ciebie, obarczając trudem znalezienia rozwiązania Twoją osobę. Najprościej było by w takiej sytuacji po prostu powiedzieć swoim koleżankom, że jak mają problem, to niech same znajdą rozwiązanie, a nie obciążają Ciebie swoimi konfliktami. Wtedy też okaże się, która z nich tak naprawdę zasługuje na miano Twojej koleżanki. Inaczej sprawa by się miała, gdyby po rozwiązaniu konfliktu, koleżanki nie zapominały o Tobie. Zrobiły sobie z Twojej osoby sędziego, który jak nie jest potrzebny, to idzie w odstawkę. Myślę, że powinnaś znaleźć sobie inne koleżanki. Są teraz wakacje, czyli czas sprzyjający nawiązywaniu nowych znajomości. Życzę udanych wakacji, zdobycia nowych koleżanek, które będą widziały w Tobie koleżankę, a nie tylko sędziego. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Ci w rozwiązaniu problemu.
Pozdrawiam wakacyjnie.

Odpowiedź zamieszczono dnia: 29.06.2015r.


Mam problem, rodzice mnie biją. Nie wiem, co mam zrobić.

To bardzo trudna sytuacja. Nikt nie ma prawa nikogo bić, a już na pewno nie dorośli dzieci. Najlepiej pilnie porozmawiaj z wychowawcą lub pedagogiem. Rozmowa jest poufna i wtedy można rozpocząć procedurę pomocy. Nie zwlekaj, rozmowę przeprowadź jak najszybciej. Pomoc jest możliwa i zaręczam, że jest skuteczna. Czekam na Ciebie młody przyjacielu. Pozdrawiam.

Odpowiedź zamieszczono dnia: 11.06.2015r.


Czuję się brzydka. Koleżanka mówi mi cały czas o moich niedoskonałościach i to mnie przygnębia. Co mam zrobić?

Piękno i uroda to pojęcia bardzo indywidualne. Nie wszystkim ludziom każdy musi się podobać. To, że nie koniecznie podobasz się swojej koleżance, nie znaczy, że jesteś brzydka. A tak w ogóle to zrezygnuj z takiej koleżanki, którą obchodzi tylko to, jak wyglądasz. Myślę, że to raczej ona ma problem ze swoją urodą, a nie ty. Zacznij myśleć o sobie pozytywnie. Zmień np. fryzurę, inaczej dobierz ubrania, a na pewno poprawisz sobie humor. Jeżeli chcesz, możemy o tym porozmawiać u mnie w gabinecie. Rada na pewno się znajdzie. Pozdrawiam i życzę więcej wiary w siebie.

Odpowiedź zamieszczono dnia: 30.04.2015r.


Jak mogę "poderwać" dziewczynę ?

W wieku 12, 13 lat trudno mówić o poszukiwaniu partnerki. Nie mniej szukanie "bratniej duszy" może się zdarzyć. Recepty na to, jak znaleźć kogoś bliskiego, nie ma. Myślę, że większość dziewczyn lubi być adorowana, usłyszeć miły komplement. Dziewczyny lubią również chłopaków dżentelmenów. Oczywiście we wszystkim potrzebny jest umiar i wyczucie. Jeżeli się zorientujesz, że dziewczyna, która ci się podoba, nie akceptuje twojego zachowania wobec niej, to albo je zmień, albo zrezygnuj z tej akurat dziewczyny. Najważniejsza jest jednak KULTURA w kontaktach z partnerami - to podstawa.
Życzę powodzenia w tej nie łatwej sztuce zjednywania sobie drugiego człowieka.

Odpowiedź zamieszczono dnia: 11.03.2015r.


Odpowiedź na kolejne pytanie.

Nie mogę znaleźć prawdziwej przyjaciółki.

Poruszyłaś (jak się domyślam chodzi o dziewczynę) bardzo trudny problem. Długo też nie odpisywałam na to pytanie, bo nie potrafię dać recepty na to: "Jak znaleźć prawdziwą przyjaźń". Czasem bywa tak, że przyjaciela, przyjaciółkę szuka się bardzo długo. Można też nigdy go nie znaleźć. Przyjaciel to taki ktoś, kto zawsze jest wtedy, gdy go potrzebujesz. To taki ktoś, kto bez słów wie, co ci dolega i z czym masz kłopot. To także taki ktoś, kto nawet po latach niewidzenia, akceptuje cię takim jakim jesteś. To taki ktoś, kto nie ocenia publicznie, ale powie ci w oczy nawet najtrudniejszą prawdę i poda rękę, aby pomóc wyjść z tarapatów. Myślę, że uda Ci się znaleźć przyjaciółkę czy przyjaciela i że wasza przyjaźń przetrwa najsroższe burze i sztormy, że będzie to pomocna dłoń na całe Twoje życie.

Odpowiedź zamieszczono dnia: 05.03.2015r.


Nowy problem do rozwiązania.

Nie potrafię się porozumieć z moimi kolegami.

Nawiązywanie nici porozumienia pomiędzy ludźmi to bardzo trudna sztuka. Każdy, kto próbuje pozyskać sobie kolegów czy przyjaciół musi podjąć kilka działań w tym kierunku. Po pierwsze musi zdawać sobie sprawę, że osoby z którymi chcemy się kolegować nie koniecznie też tego chcą, po drugie: może się zdarzyć, że kiedyś naraziliśmy się tym osobom i one nie koniecznie nas akceptują.

Warto tu zadbać o pewien stopień zaufania i bezstronności. Nie powinniśmy angażować się w konflikty dotyczące kolegów, z którymi chcemy się zaprzyjaźnić. Stawanie po czyjejkolwiek stronie nie przysporzy nam zwolenników. Jeżeli zadbacie o to, aby być pomocnym w sytuacja np. zapomniał ktoś ołówka, gumki itp. pożyczę; powiem miłe słowo, kiedy jest smutny; zaniosę lekcje kiedy jest chory. To takie ludzkie odruchy, które zjednują ludzi.

Jeżeli to nie do końca pomogło, to zapraszam na rozmowę do pedagoga lub do pani psycholog. Rada na pewno się znajdzie.

Odpowiedź zamieszczono dnia: 05.12.2014r.


Kolejne pytanie ze skrzynki zaufania.

Dlaczego starszaki ciągle zabierają piłkę młodszym dzieciom na boisku, a nikt nie reaguje? A jeszcze się wyśmiewa. A były już wypadki.

Muszę przyznać, że Wasi starsi koledzy zachowują się delikatnie mówią niekulturalnie. Powinni sobie przynosić piłki, a nie zabierać młodszym. Jeżeli chodzi o dorosłych, to poproszę Pana Dyrektora, aby zwrócił uwagę dyżurującym, by reagowali na takie zachowania Waszych starszych kolegów.

Odpowiedź zamieszczono dnia: 11.06.2014r.


Czuję się niedoceniany przez nauczycieli

Aby zaskarbić sobie zaufanie drugiego człowieka, trzeba sporo czasu i pracy. Nauczyciel to też człowiek, a więc potrzebuje czasu, by sprawdzić wartość ucznia. Czy przypadkiem jego działania nie są jednorazowe, na pokaz, dla poklasku. Czy wiedza, którą reprezentuje, jest solidna. Do tego tak jest w obecnych czasach, że trzeba nauczyć się reklamować swoją osobę, nauczyć się prezentować swoje umiejętności. Myślę, że aby nauczyciele zaczęli doceniać Ciebie jako ucznia, musisz pokazać, że jesteś solidną osobą, odpowiedzialną, że zawsze bez zarzutu wywiązujesz się z powierzonych zadań. Jak również musisz wyrażać chęć brania udziału w różnych przedsięwzięciach. Po prostu trzeba się zgłaszać do różnych zadań lub samemu je proponować. To dość długa i trudna droga, ale skuteczna i daje dużo zadowolenia. Takie umiejętności na pewno przydadzą Ci się w życiu dorosłym.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Odpowiedź zamieszczono dnia: 05.06.2014r.


Witam. Tym razem w "Skrzynce Zaufania" znalazły się listy dotyczące dwóch spraw.

Pierwsza z nich dotyczy oceniania z kartkówek. Kilka osób napisało, że czuje się niesprawiedliwie oceniona z wiedzy i umiejętności. Myślę, że z tą sprawą powinniście zgłosić się do Waszego wychowawcy i poprosić, aby ją wyjaśnił. Według mnie przed kartkówką powinniście znać zasady jej oceniania. Mogą się one różnić od tych przewidzianych dla sprawdzianów całogodzinnych. Jednak przed kartkówką każdy z Was powinien je znać. Jeżeli interwencja wychowawcy nie pomoże i nadal będziecie czuli, że jest to niesprawiedliwa ocena, to możecie zwrócić się do Samorządu Szkolnego, do jego opiekuna, aby pomógł wyjaśnić dlaczego tak, a nie inaczej zostały ocenione Wasze prace.

Druga sprawa dotycząca kontaktów personelu niepedagogicznego z uczniami została przekazana Panu Dyrektorowi, który obiecał, że sprawę wyjaśni.

Piszcie do "Skrzynki" o Waszych kłopotach, nawet tych osobistych. Można zadawać pytania również przez "Skrzynkę" na naszej szkolnej stronie www.spskwierzyna.net. Tam też znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Jeżeli nie chcecie, aby odpowiedź była publikowana, można podać swojego e-maila, tam odpowiedź zostanie dostarczona. Proszę to jednak zaznaczyć w liście, że odpowiedź ma charakter osobisty i prosicie o przesłanie jej na Wasze konto.

Odpowiedź zamieszczono dnia: 16.04.2014r.


Odpowiedź na 2 listy, ponieważ dotyczą podobnej sprawy.

Poruszacie w Swoich listach bardzo trudny problem, związany z kulturą zachowania jednego z członków Waszego zespołu. Coraz częściej się zdarza, że w klasie jest uczeń, który nie potrafi dostosować się do norm w grupie. W Waszych zespołach chyba właśnie się tak dzieje. Myślę, że warto by było o tym porozmawiać z wychowawcą i sprawę wyjaśnić na forum klasy. Myślę, że Pani wychowawczyni spróbuje wyjaśnić tą sytuację i chociaż trochę złagodzi niemiłą atmosferę. Może jest też tak, że w Waszym koledze widzicie same wady, a on broni się atakując Was swoimi niewybrednymi pomysłami. Sadzę również, że on sam nie bardzo zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo Was krzywdzi. Może trzeba mu to uzmysłowić i pewnie po raz kolejny przypomnieć przysłowie "Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe". Zazwyczaj na jakiś czas to skutkuje.

Jeżeli chodzi o możliwość zmiany klasy i przeniesień, to nie jest to taka łatwa sprawa. Szkoła musi się odnosić do odpowiednich przepisów prawnych i nie może sobie ucznia tak przenosić, jak mebel z klasy do klasy. Takie decyzje są bardzo trudne i nie zawsze można się do nich odwołać. Byłoby to najłatwiejsze rozwiązanie, ale w tej chwili nie możliwe do wykonania.

Odpowiedź zamieszczono dnia: 10.04.2014r.
Szkoła Podstawowa
 Wydarzenia
 Ogłoszenia
 Dyplomy i podziękowania
 Kalendarium roku szk.
 Kalendarz roku szkolnego
 Harmonogram imprez
 Rekrutacja do szkoły
 Rada Rodziców
 Patron szkoły
 Hymn szkoły
 Uczeń roku
 Przyjaciel szkoły
 Godziny zajęć
 Konsultacje nauczycieli
 Historia szkoły
 Wykaz podręczników
 Obiady
 Plan lekcji

szkolny Teleekspress
----------------
M jak Makusy
----------------
Tablica ogłoszeń
----------------
Skrzynka zaufania
----------------
Logopeda
 
Biblioteczka
 Interesującej Prozy
 
Projekty
EFS

 Równy start
 Matematyka bez Granic
 Równym być
 Cieszyć się Polską
 
Programy w szkole
Etyka smyka
----------------
Szkoła promująca zdrowie
----------------
eTwinning
----------------
SKO
----------------
Blogi SKO
----------------
Owoce w szkole
----------------
Szklanka mleka
 
Polecamy
 

Copyright © ZE Skwierzyna 2012-2016
Odwiedziło nas 1210686 gości.

Zespół Edukacyjny w Skwierzynie
Polityka prywatności

Oparte na: PHP-Fusion v 6.01.18
wkudlin