Przedszkole
 Wydarzenia
 Ogłoszenia
 Patron przedszkola
 Hymn przedszkola
 Rada Rodziców
 Rozkład dnia
 Przyjaciele przedszkola
 Historia przedszkola
 Terminarz uroczystości
 Harmonogram imprez
 Dzieci i ich prawa
 Rekrutacja do przedszkola
 Karta zgłoszenia
 Wyniki rekrutacji 2016
 
Grupy
ul. Mickiewicza
----------------
----------------
----------------
----------------
----------------
----------------
----------------
----------------
ul. Waszkiewicza
----------------
----------------
----------------
----------------
----------------
Klub Dziecięcy
----------------
----------------
Archiwum
----------------
----------------
----------------
 
eTwinning
 
Programy
Bez próchnicy
----------------
Akademia Aquafresh
----------------
Akademia Zdrowego Przedszkolaka
----------------
Kubusiowi Przyjaciele Natury
 
Projekty
EFS

 Nauczyciel 45+
 Mali odkrywcy
 
Sprawozdanie z akcji
Przedstawiamy sprawozdanie z akcji "Zboża zjadamy, energię z nich mamy" przeprowadzonej w Przedszkolu Integracyjnym "Gromadka Misia Uszatka" w Skwierzynie.

Przedszkole Integracyjne "Gromadka Misia Uszatka" w Skwierzynie po raz pierwszy przystąpiło do akcji Piramida Zdrowego Przedszkolaka. Akcja pod hasłem "Zboża zjadamy, energię z nich mamy" została przeprowadzona w naszym przedszkolu na przełomie września i października. W realizacji całej akcji brały udział 3 starsze grupy, a z "Piramidą Żywienia Przedszkolaka" zostały zapoznane też grupy młodsze. Zabawa w układanie i omawianie poszczególnych pięter bardzo się dzieciom podobała. Panie robiły w grupach konkursy "Kto prawidłowo ułoży produkty na piętrach Piramidy". W opanowaniu poszczególnych pięter pomagały dzieciom Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka. Udając się w podróż do wnętrza Piramidy, dzieci poznawały smaki zdrowych produktów niezbędnych w ich codziennej diecie. Dzieci po tych zajęciach wiedzą, czym jest Piramida Żywienia Przedszkolaka, potrafią odtworzyć kolejność pięter. Układały prawidłowo kupony - kolorowanki. Wiedzą, że Piramida obrazuje ich dietę, że zdrowa dieta, to dieta urozmaicona. Bardzo dobrze układały menu z wybranych przez siebie produktów spożywczych, zwracając przy tym uwagę na ich wartość zdrowotną. Rodzice opowiadali, że dzieci nie chciały jeść niektórych potraw, gdyż ich nie było w Piramidzie. Dzieci w grupie Pszczółek zaproponowały, aby na urodziny nie przynosić słodyczy, tylko owoce. Ukoronowaniem działań związanych z poznaniem Piramidy była wystawa prac plastycznych wszystkich grup przedstawiająca "Piramidę Żywienia Przedszkolaka" zorganizowana na holu przedszkola dla wszystkich dzieci i rodziców.

Sprawdzenie dzieci wiedzy na temat zdrowego żywienia odbyło się podczas spotkania z dietetyczką. W koszyku zostały umieszczone różne produkty zdrowe i niezdrowe. Zadaniem dzieci było dokonać selekcji i wskazać zdrową żywność. Polecenie wykonały bezbłędnie. Pani dietetyczka była bardzo zadowolona.

Następne zabawy miały na celu przedstawić dzieciom, co to są produkty zbożowe? Nauczycielki przy pomocy rodziców zorganizowały wystawę nasion zbóż oraz produktów, które z nich powstały. Wystawę mogły oglądać wszystkie dzieci. Nauczycielki organizowały zajęcia edukacyjne, wykorzystując tę ekspozycję. Kolorując obrazki przedstawiające zboża, nauczyły się je rozpoznawać i prawidłowo nazywać. Chętnie uczyły się przyśpiewki ludowej "Zasiali górale", przy której zatańczyły na uroczystości dożynkowej.

Przedszkolaki, aby dowiedzieć się jak powstaje chleb, odbyły wycieczkę do skansenu w Bogdańcu, gdzie mieści się mieszkanie młynarza, stary młyn oraz stare narzędzia rolnicze wykorzystywane podczas prac w polu przy zbożach. Bardzo dużą radość sprawił dzieciom pan Piekarz, który pokazywał dzieciom, jak robi się ciasto na chleb i jak się go piecze. W drodze powrotnej świeży chlebek bardzo wszystkim smakował.

Wystawa zbóż oraz zabawy z ziarnami umożliwiły przedszkolakom ich rozpoznawanie i nazywanie. Nasi mali odkrywcy odkryli, że z ziaren powstaje mąka, która jest dziełem pracy młynarza. Inna grupa dzieci poznała etapy wypieku chleba dzięki zorganizowanej wycieczce do piekarni w Skwierzynie. Tam też poznały pracę piekarza. Po powrocie z wycieczki nasi wychowankowie sami wypiekali chleb i bułki z masy solnej. Dzięki przeprowadzonym warsztatom: dzieci wiedzą, że pełnozbożowe pieczywo jest źródłem węglowodanów złożonych, które dostarczają im energii do zabawy oraz błonnika, który ułatwia trawienie. Wiedzą też, jakie są etapy powstawania chleba, jakie są jego rodzaje oraz rozumieją, które produkty powinny jeść, a których nie.

Dzieci z grupy Pszczółek przygotowały dla starszych grup przedszkolnych tradycję ludową zwaną Dożynkami. Na uroczystość tą zostali zaproszeni do przedszkola przedstawiciele zawodów, którzy pracują na to, by był na każdym stole świeży chleb, nasz skarb codzienny: rolnik, młynarz i piekarz. Uroczystość rozpoczęła się korowodem dożynkowym. Dzieci w lubuskich strojach niosły chleb, wieniec dożynkowy oraz zebrany plon z pól, sadów i łąk. Pan dyrektor Leszek Pawłowski, jak na gospodarza przystało, odebrał z rąk dzieci chleb, pani wicedyrektor Ewa Szmańda przyjęła wieniec dożynkowy. Pani Danuta Januchowska przedstawicielka wszystkich piekarzy, pani Iza Hofanowska reprezentująca zawód rolnika oraz pan Aleksander Regent przedstawiciel młynarzy odebrali od dzieci plony w postaci owoców, warzyw i kwiatów wykonanych ze zbóż. Następnie dzieci wystąpiły w widowisku "Od ziarenka do bochenka", w którym zostały wykorzystane piosenki i wierszyki ze scenariuszy. W tańcach i przyśpiewkach ludowych pomagali dzieciom członkowie ludowego zespołu tanecznego "Obrzanie" – pani Edyta Ulatowska i pan Piotr Tuszyński. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Dożynek otrzymali podziękowania od dzieci z grupy Smerfów, którzy wystąpili w tańcu ludowym.

Dużym zaskoczeniem dla dzieci było odkrycie, że płatki śniadaniowe kolorowe i słodkie wcale nie są takie zdrowe. Dzieci już wiedzą, że najzdrowsze są te, które nie są słodkie i mają tradycyjny kształt. Nie wszystkim dzieciom smakowała owsianka z owocami, ale każdy ją spróbował. Za to chętnie mieszały płatki, orzeszki, rodzynki tworząc pyszne musli.

Zabawy z makaronem miały swój finał podczas wykonywania mandali zbożowych, gdzie dzieci mogły oglądać różne rodzaje makaronów. Bardzo podobały się też dzieciom makaronowe witki, które wspaniale dekorowały nasze sale. Podczas zabaw z kaszami dzieci nabrały pewności, że trzeba je spożywać, ponieważ zawierają dużo węglowodanów. Dzieci prawidłowo wskazują te rośliny, z których robi się olej. Nasiona roślin strączkowych posłużyły dzieciom do zrobienia grzechotek, które są wykorzystywane na zajęciach muzycznych. Zdrowe przekąski w postaci pestek słonecznika, dyni i orzechów często goszczą na stołach naszych rodzin, gdyż rodzice po ukończeniu warsztatów chcą, aby ich dzieci utrwalały zdrowe nawyki żywieniowe.

Niektóre propozycje wykorzystamy w lutym jak np. piosenkę "Polka – fasolka", gdy będziemy zakładać hodowlę w kąciku przyrodniczym. Prezentacja dla Rodziców została umieszczona na tablicy ogłoszeń w wersji papierowej oraz na stronie internetowej naszej placówki. Quiz dla dzieci i rodziców został przeprowadzony w 2 grupach i miał charakter zabawowy. Dzieci "udowodniły" rodzicom, że lepiej orientują się w temacie zdrowego żywienia.

Będąc koordynatorem całej akcji, dostarczyłam nauczycielkom materiały, które się podobały i chętnie zostały wykorzystywane w zabawach. Uważam, że treści zawarte w konspektach wzbogaciły wiedzę nauczycielek na tematy dotyczące zdrowego żywienia. Jak wspomniałam w ankiecie, problem jest z realizacją wszystkich zajęć, gdyż jesteśmy zobowiązani do realizacji przyjętych programów i dodatkowe zajęcia nie zawsze integrują się z całością. Uważam, że akcja została przeprowadzona dobrze - z sukcesem, który był bodźcem do przystąpienia do następnej akcji.

Koordynator Ewa Ciećwierz
Szkoła Podstawowa
 Wydarzenia
 Ogłoszenia
 Dyplomy i podziękowania
 Kalendarium roku szk.
 Kalendarz roku szkolnego
 Harmonogram imprez
 Rekrutacja do szkoły
 Rada Rodziców
 Patron szkoły
 Hymn szkoły
 Uczeń roku
 Przyjaciel szkoły
 Godziny zajęć
 Konsultacje nauczycieli
 Historia szkoły
 Wykaz podręczników
 Obiady
 Plan lekcji

szkolny Teleekspress
----------------
M jak Makusy
----------------
Tablica ogłoszeń
----------------
Skrzynka zaufania
----------------
Logopeda
 
Biblioteczka
 Interesującej Prozy
 
Projekty
EFS

 Równy start
 Matematyka bez Granic
 Równym być
 Cieszyć się Polską
 
Programy w szkole
Etyka smyka
----------------
Szkoła promująca zdrowie
----------------
eTwinning
----------------
SKO
----------------
Blogi SKO
----------------
Owoce w szkole
----------------
Szklanka mleka
 
Polecamy
 

Copyright © ZE Skwierzyna 2012-2016
Odwiedziło nas 1398122 gości.

Zespół Edukacyjny w Skwierzynie
Polityka prywatności

Oparte na: PHP-Fusion v 6.01.18
wkudlin